Warning: A non-numeric value encountered in /home/as015600/www_root/templates/as002066/params.php on line 62

Bojujte za družstevnú myšlienku!

12. 06. 25

Minister Jahnátek: Bojujte za družstevnú myšlienku!

Bratislava, 22. jún 2012 – Minister Ľubomír Jahnátek, Ján Vajs, generálny riaditeľ Sekcie poľnohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Zuzana Nouzovská, generálna riaditeľka Sekcie potravinárstva a obchodu privítali na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR zástupcov Družstevnej únie Slovenskej republiky /DÚ SR/ - Ivetu Chmeľovú, predsedníčku predstavenstva, Elenu Štrpkovú, výkonnú riaditeľku a Milana Mišánika, predsedu Zväzu poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností SR /ZPD a OS SR/.

 

Prvým družstvom na území Slovenska a na európskom kontinente bol „Spolok gazdovský“, ktorý vznikol vo februári 1845. V súčasnosti je forma družstevného podnikania na Slovensku v útlme, naopak, vo vyspelom svete rastie.

Za socializmu sme boli priveľmi kapitalistickí, za kapitalizmu sme zas príliš socialistickí“, konštatovala Iveta Chmeľová. „Rok 2012 je Medzinárodným rokom družstiev a pre nás, družstevníkov je veľmi výnimočný. Únia dnes zastrešuje Slovenský zväz výrobných družstiev, Slovenský zväz bytových družstiev, Zväz poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností, COOP Jednota Slovensko, COOP Produkt Slovensko a KOOPERATIVA poisťovňa, a.s..

Zamestnávame mnoho zdravotne znevýhodnených ľudí, sme etablovaní na medzinárodnej úrovni v Medzinárodnom družstevnom zväze v Ženeve a veľmi aktívne hľadáme cesty ako spopularizovať túto formu podnikania na Slovensku. Pripravujeme svoju prezentáciu na Agrokomplexe v Nitre a radi by sme našli s ministerstvom spoločné prieniky vedúce k vzájomnej spolupráci.“

Bojujte za družstevnú myšlienku - systém podielnictva je účinný nástroj, ktorý by sa mal viac aplikovať na Slovensku,“ povedal minister Jahnátek. „AGROKOMPLEX, to je vážna téma, ktorej ministerstvo a ja osobne, budeme venovať veľkú pozornosť. Musíme tejto výstave poľnohospodárov vrátiť jej pôvodnú tvár - dôstojnosť, význam a dôležitosť nielen pre poľnohospodárstvo, ale aj pre návrat a rozvoj života na vidieku. Každý nápad je vítaný, poďte s nami do tímu- dvere sú otvorené, pripravujeme množstvo vlastných akcií, ktorými chceme obnoviť podstatu a hrdosť našej najväčšej medzinárodnej poľnohospodárskej, potravinárskej výstavy.

Túto výstavu poškodilo nielen správanie sa predchádzajúceho ministra, ale aj umiestnenie živnostenských trhov čiže „blšákov“ na výstave,“ konštatovalizástupcovia DÚ SR. „Na Agrokomplex sme vždy pozývali našich zahraničných kolegov, prichádzali významné delegácie z Čiech i Poľska – a my sme im nevedeli vysvetliť správanie sa bývalého ministra a jeho postoj k výstave...“

Generálna riaditeľka Sekcie potravinárstva a obchodu Zuzana Nouzovská potvrdila slová ministra: „Už sme oslovili riaditeľa výstaviska a budeme sa snažiť eliminovať tzv. „stánkarov“. Vrátime výstave jej dôstojnosť. Pripravujeme novú koncepciu výstavy, máme pripravených mnoho atraktívnych podujatí nielen pre odbornú, ale aj pre širokú verejnosť - pre rodiny s deťmi, ktoré korešpondujú s myšlienkou obnovy základného poslania výstavy.

Kalendár

Január 2023
P U S Š P S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31